Spedycja – najważniejsze informacje

Spedycja jest pojęciem dosyć rozległym, chociaż nierzadko mylnie przez nas rozumianym. Sprawy tej nie ułatwia raczej definicja, którą znajdziemy w polskiej wykładni prawa – nie jest ona nazbyt obszerna, jak również pozostawia sporo do życzenia.

W poniższym wpisie, postaramy się przybliżyć, czym właściwe jest spedycja (inaczej transport towarów). Zapraszamy zatem do zapoznania się z artykułem, który na pewno rozwieje wiele wątpliwości. 

Spedycja – czym dokładnie jest? 

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czym jest dokładnie spedycja, czyli właściwa organizacja transportu, z pewnością znajdą właściwą odpowiedź w prawie polskim. Wystarczy, iż zajrzymy do artykułu 794 Kodeksu cywilnego, żebyśmy mogli dowiedzieć się, iż spedytor zobowiązany jest za określone wynagrodzenie w zakresie działalności swojej firmy, do wysłania albo odbioru przesyłki, lub do przeprowadzenia innego rodzaju usługi mającej związek z jej przewożeniem.

Spedycja dzieli się na dwie ważne kategorie – pierwsza to spedycja krajowa (przewóz towarów odbywa się na terenie danego kraju), zaś druga, to spedycja międzynarodowa (przewożenie towarów, może odbywać się chociażby na terenie Europy, albo na dalsze kontynenty). 

Jeśli brać pod uwagę przepisy, można udzielić dosyć ogólnej odpowiedzi na nierzadko zadawane pytanie o to, czym jest spedycja. Najprościej mówiąc, spedycja to wszelakie usługi w zakresie obsługiwania przesyłek, ich nadawania, aż do dostarczenia, które świadczone są na zlecenie kontrahentów. 

Organizacja transportu – więcej informacji dostępne na stronie https://logit.com.pl/organizacja-transportu-logit/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *